بومرنگ چیست؟

بلاگ

جمعیت شناسان تخمین می‌زنند که پیش از نسل ما تقریبا ۱۰۰ میلیارد نفر زندگی کرده و درگذشته‌اند. این حقیقتِ طبیعت انسانی است. همانطور که مسیحیان قرون وسطایی عقیده دارند، به یاد داشته باشید که روزی خواهید مرد.

مرگ تنها نتیجه دو اصل در طبیعت است؛ ۱) قانون دوم ترمودینامیک، یا این واقعیت که در جهان ما پیکان زمان وجود دارد که منجر به آنتروپی (درگاشت) و سقوط و مرگ احتمالی همه‌ی منظومه‌ها از ستاره‌ها و انسان‌ها گرفته تا کل جهان هستی، می‌شود. ۲) منطق تکامل، یا حقیقت اینکه انتخاب طبیعی باعث ایجاد ژن‌های جاودانه و جسم فانی از طریق زاد‌ و ولد می‌شود زیرا بهینه‌تر است تا منابع، صرف نسل‌های آینده شوند. ما می‌میریم تا دیگران هم زندگی کنند. در ۲۵ سال اخیر، برخی از دانشمندان هدفشان این بوده است که طول عمر انسان را به قرن‌ها، هزاره‌ها و احتمالا تا ابد افزایش دهند. این رویا پردازان تکنولوژی چه کسانی هستند؟

سجن شناسان (انجماد و سرمازیستی)

هدف از سجن شناسی ،اصطلاحا “انجماد ، انتظار ، احیا” است.در این طرح، روح، خود شخص است که در حافظه‌اش ذخیره شده بنابراین نگهداری از حافظه در سرما، تا زمانی که تکنولوژی های پزشکی اقدام به احیای آن کنند، خود شخص را نیز حفظ خواهد کرد. در حال حاضر این امر از طریق شیشه سازی مغز صورت می‌گیرد که به معنای تبدیل مغز منجمد شده، به شیئ شیشه مانند است.
آیا این طرح شدنی است؟کریستف کُچ (Christof Koch)، عصب شناس مشهور که درباره‌ی این موضوع از ایشان سوال شد، تردید خود را درباره شیشه سازی مغز بیان کرد:

ما تا به امروز هیچ گواهی دال بر اینکه دوباره بتوان مغز شیشه‌ای را با حفظ اطلاعات قبلی، زنده کرد، به دست نیاورده‌ایم.

منتقدان علم سجن شناسی می‌گویند : زنده کردن مجدد جنین یخ زده ممکن است اما مغز مقوله بسیار بزرگتر‌ی است و فرایند انجماد، سلولهای عصبی حافظه را نابود می‌کند و به همین منوال خود شخص نیز از بین می‌رود. هیچ فرد منجمد شده‌ای دوباره به زندگی برنمی‌گردد.